United Grand Lodge of England

Grand Lodge consists of Grand Lodge Officers, present and past, and the Masters, Wardens and Past Masters of all Lodges, being subscribing Members of some Lodge under the English Constitution. Grand Lodge Meetings are held for Quarterly Communications on the second Wednesday in March, June, September and December. The Annual Investiture is held on the last Wednesday in April.

GRAND OFFICERS, 2018 - 2019

 

Grand Master

 

HRH The Duke of Kent, KG

 

Pro Grand Master

 

Peter Geoffrey Lowndes

 

Deputy Grand Master

 

Jonathan Spence

 

Assistant Grand Master

 

Sir David Hugh Wootton

 

 

Senior Grand Warden                                       The Rt Hon Lord Ribeiro, CBE, PJGW

Junior Grand Warden                                       Sir Andrew Charles Parmley, PGSwdB

President of the Board of General Purposes     Geoffrey Gordon Dearing, ProvGM, East Kent

Grand Chaplain                                                 The Rev Canon Michael Wilson

Grand Registrar                                                 The Rt Hon Sir John Murray Chadwick, ED, PSGW

Grand Secretary                                                Dr David Richard Staples, PDepGDC

Grand Chancellor                                              Derek Ralph Dinsmore, PJGW

President The Masonic Charitable Foundation His Honour Judge Richard Michael Hone, QC

Deputy President of The Masonic

Charitable Foundation                                       James Henry Newman, OBE

Grand Director of Ceremonies                         Oliver Arthur Wynlayne Lodge, TD, PSGW

Grand Sword Bearer                                         Andrew David Alexander Manasseh, PSGD (London)

Grand Superintendent of Works                       John Clovis Pagella

Grand Treasurer                                               Quentin Charles Triscott Humberstone, PSGW

Deputy Grand Chaplain                                    The Rev Dr Simon Alexander Thom

Deputy President, Board of General Purposes James Martin Long, TD, PJGW

Deputy Grand Registrar                                    James Alexander Francis Thom, QC

Deputy Grand Secretary                                   Graham Frederick Redman, PGSwdB

Deputy Grand Chancellor                                 John MacKenzie Hamill, PGSwdB

Deputy Grand Directors of Ceremonies           Michael Anthony James Gurney

                                                                           Richard Robert Montgomery, PAGDC

                                                                           Edward David John Goodchild, PAGDC

Deputy Grand Sword Bearer                            John Christopher Reid, PJGD (Wiltshire)                  

Deputy Grand Superintendent of Works          Paul Abbott

Senior Grand Deacons                                      John Boyington, CBE, PJGD (Yorkshire, West Riding)

                                                                           Ian St John D’Arcy, PAGDC (Cumb

                                                                 Nigel Andrew Codron, PAGDC (Middlesex)

                                                                           Christopher Michael Hayward, PJGD (London)

                                                                          

                                                                          

 

Junior Grand Deacons                                      Joseph Willoughby David Lloyd George Clarke, CVO

                                                                           Russell Henry Herbert Jackson, PAGDC (Cambs)

                                                                           Christopher Anthony Verey Dadson

                                                                           Jonathan Powis (London)

Assistant Grand Chaplains                                The Rev Cannon Richard Wishaw Hawkins

                                                                           The Rev Cannon Kevan Sean McCormack, QHC

Assistant Grand Registrars                                Clifford Coningsby Payton, Casper John Lawson

Assistant Grand Secretary                                Shawn Edward Roy Christie

Assistant Grand Directors of Ceremonies        Kyle Jamie Alexander (London)

                                                                           David Brian Melville Cavaye

                                                                           Dr Simon Kenneth Archer, PAGStdB

                                                                           Matk Henry Douglas Hudson

                                                                           William Robert Hugh Barnes Yallowley

                                                                           Christopher Philip Noon

                                                                           David John Francis Broadley (Yorkshire North and East Ridings)

                                                                           Peter Francis Wynter Bee, TD (London)

Assistant Grand Sword Bearers                        William David Blakey         

                                                                           Lt Col Roderick Edmund Forbes Morriss, TD, DL (London)

Assistant Grand Superintendents of Works      Peter Gordon Vosser

                                                                           Christopher John Huxtable

Grand Organist                                                  David John Cresswell, PAGDC

Grand Standard Bearers                                   Lewis Barry Bloch (London)

                                                                           Christopher David West (Gloucestershire)

Assistant Grand Standard Bearers                    Steffan Deutschenbauer

                                                                           Daniel Mark Heath (Essex)

                                                                           Matthew James Eaton (Buckinghamshire)

                                                                           Martin Rankin (Durham)

Deputy Grand Organist                                     Christopher Peter Stokes

Grand Pursuivant                                               Thomas James William Milner

Assistant Grand Pursuivants                              Merrick Charles Jones (South Wales)

                                                                           Scott Brian Simpson (London)

                                                                           Gary Cornwell Morley (London)

Grand Tyler                                                        Malcolm Brooks, PJGD

 

 

Print Print | Sitemap
© Masonic Province of West Wales