Supreme Grand Chapter of England

Supreme Grand Chapter of England
GRAND OFFICERS, 2020 - 2021

 

* FIRST GRAND PRINCIPAL – H.R.H. THE DUKE OF KENT, KG

 

 * Pro First Grand Principal . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Peter Geoffrey Lowndes

Second Grand Principal . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Russell John Race, DL

Third Grand Principal . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Gareth Jones, OBE

President Committee of General Purposes . . . . . . . . . . . . .

Prof Stephen John Tucker

* Grand Registrar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

The Rt Hon Sir John Murray Chadwick, ED

* Grand Scribe E . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Dr David Richard Staples

Grand Scribe N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

The Rev Dr John Robert Henry Railton, PGSwdB

Grand Director of Ceremonies . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Charles Bertram Hopkinson-Woolley

Grand Sword Bearer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Rupert James Avenon Bull, PDepGDC

* Grand Treasurer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Quentin Charles Triscott Humberstone, PGSN

Deputy Grand Registrar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

James Alexander Francis Thom, QC

Deputy Grand Scribe E . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Graham Frederick Redman, PGSN

Deputy Grand Directors of Ceremonies . . . . . . . . . . . . . . . .

Richard Robert Montgomery

Nicholas John Burger

Dr Simon Kenneth Archer

Deputy Grand Sword Bearer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Desmond Hubert Thomas Henderson-Ross, PGSoj

Grand Sojourner . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

John Clovis Pagella

First Assistant Grand Sojourner . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

David John Medlock, DL (Somerset)

Second Assistant Grand Sojourner . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

John Boyington, CBE

Assistant Grand Scribes E . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Shawn Edward Roy Christie, PAGSoj

David Cynrig Timothy Roberts-Jones, PGOrg

Grand Standard Bearers . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Ian Spencer Burgess (London)

Nigel Wallis Gibson Gregory (Suffolk)

Michele Santopietro (Staffordshire)

Andrew David Seales (Norfolk)

Michael McAllister Todd

Geoffrey Walker (Warwickshire)

Grand Organist . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

John Peter Norris

Assistant Grand Directors of Ceremonies . . . . . . . . . . . . . .

Mark Christopher Bassant (East Kent)

David Mackay Blair (Cambridgeshire)

James David Anthony Shields (London)

Russell Kim Woodland (London)

Grand Janitor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Malcolm Brooks, PAGSoj

 

* These offices, according to the Regulations of the Order, devolve upon the Companions (if qualified) holding the corresponding position in Grand Lodge.

Print Print | Sitemap
© Masonic Province of West Wales